Jak zdegradować lub usunąć organiczne linki do podstron w Google

Linki do podstron Google są świetne dla CTR, ale czasami nie są tymi, których chcesz. Dowiedz się, jak usuwać i ulepszać linki do podstron.

Dzisiejsze pytanie Zadaj pytanie SEO pochodzi od Anastasii z Londynu, która zadaje następujące pytania:

„Jak zdegradować/usunąć organiczny link do podstrony do określonej strony bez narzędzia do degradowania w GSC?”

Anastasio, to pytanie jest dobre i coś, z czym ostatnio spotkałem się ze stroną internetową klienta.

Zanim zagłębimy się w odpowiedź, chcę najpierw przedstawić ogólny przegląd tego, czym są linki do podstron i jak wyglądają w wynikach wyszukiwania.

Szybki przegląd linków do podstron

Linki do podstron to linki, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google i mają na celu ułatwienie wyszukiwarce lepszego poruszania się po Twojej witrynie .

Według Google wyszukiwarka analizuje „strukturę linków w Twojej witrynie, aby znaleźć skróty, które oszczędzą czas użytkowników i pozwolą im szybko znaleźć informacje, których szukają”.

Google wyświetli linki do podstron w wynikach wyszukiwania tylko wtedy, gdy uzna, że ​​pomoże to wyszukiwarce.

Weźmy następujący przykład. Najpierw zobaczysz główny wynik serwisu eBay, a pod nim linki do podstron.

Linki do podstron mogą poprawić współczynnik klikalności i pomóc wyszukiwarkom jeszcze szybciej znaleźć to, czego szukają w Twojej witrynie.

 

Jak ulepszyć swoje linki do podstron

Linki do podstron są generowane automatycznie przez algorytm linków do podstron Google. W przeszłości można było usuwać niechciane linki do podstron — ale Google usunęło to narzędzie wiele lat temu.

Teraz musisz podjąć inne kroki i mieć nadzieję, że Google odpowiednio zaktualizuje Twoje linki do podstron.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się kilku rzeczom, które możesz zrobić, aby lepiej kontrolować swoje linki do podstron.

1. Określ, gdzie wewnętrznie łączysz się z niepożądanym linkiem do podstrony

Najpierw zindeksuj swoją witrynę, aby określić, które strony prowadzą do linku do podstrony, który chcesz usunąć.

Po uzyskaniu listy stron przejrzyj i zaktualizuj tekst kotwicy oraz linki wewnętrzne prowadzące do niechcianego linku do podstrony. Następnie ponownie prześlij strony w Google Search Console.

Poczekaj kilka dni i ponownie sprawdź linki do podstron w wynikach wyszukiwania Google.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​wykonanie czynności, którą właśnie opisałem, załatwi sprawę i powinieneś zobaczyć zaktualizowane linki do podstron.

2. No i indeksuj stronę wyświetlaną w linkach do podstron

Ostrożnie! Zastosuj to podejście tylko wtedy, gdy strona pojawiająca się w linkach do podstron jest stroną, której nie chcesz umieszczać w indeksie Google.

Pamiętaj, że gdy nie zindeksujesz strony, usuwasz ją z wyników wyszukiwania i nie będziesz już otrzymywać ruchu organicznego.

Teraz, gdy zostałeś ostrzeżony, jeśli strona wyświetlana w linkach do podstron nie powinna być indeksowana, na przykład stara strona, która nie jest już używana, możesz rozważyć „nieindeksowanie” strony.

Wykonanie tego kroku powinno usunąć niechciany link do podstrony. Oto artykuł, który mówi więcej o noindexingu, dzięki czemu możesz lepiej zrozumieć, o co chodzi: Czy linki do stron Noindex pomagają SEO?

3. Użyj tekstu kotwicy i tekstu alternatywnego opisującego łącze

Pierwsze dwie wskazówki dotyczyły usunięcia konkretnego linku do podstrony. Ten koncentruje się na ulepszaniu linków do podstron.

Oprócz używania opisowego tekstu kotwicy i tekstu alternatywnego Google zaleca również, aby tekst kotwicy był zwięzły i unikał powtórzeń.

4. Stwórz przejrzystą strukturę witryny

Podobnie jak powyższa wskazówka, ta ma na celu poprawę linków do podstron.

Struktura witryny jest ogólnie ważna dla SEO i może również pomóc w tworzeniu linków do podstron. Twoja witryna powinna mieć przejrzystą hierarchię.

Najlepiej byłoby, gdyby Twoja witryna była skonfigurowana w taki sposób, że zaczynasz od bardziej ogólnego tematu (np. strony nadrzędnej) i przechodzisz do bardziej szczegółowego tematu (np. strony podrzędnej).

Na przykład przejrzysta struktura wyglądałaby mniej więcej tak: Samochody > Fordy > Mustangi .

Linki wewnętrzne to duża część struktury witryny i wiemy również, że wpływa na linki do podstron.

Oto świetny artykuł z dodatkowymi informacjami na temat struktury witryny, aby uzyskać więcej informacji: John Mueller firmy Google na temat najlepszej struktury witryny .

Wniosek

Podejmując te kroki, powinieneś być w stanie pozbyć się niechcianych linków do podstron, a także poprawić to, co wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google.